Strona główna  - Wokół doliny Poręby
Wokół doliny Poręby
   Przy dolnej stacji kolejki linowej w Koninkach rozpoczyna się ścieżka edukacyjna „Wokół Doliny Poręby”. Na pokonanie ponad siedmiokilometrowej trasy potrzeba ok. 4–5 godzin. Podczas wycieczki poznać można lasy regla dolnego i strefy przejściowej pomiędzy dolnym a górnym reglem z ich bogatą florą oraz fauną. Dowiemy się jak powstały gorczańskie polany i na czym polega ich ochrona czynna. Tematyka ścieżki przybliża historię osadnictwa w rejonie Poręby Wielkiej, a także ukazuje charakter zabudowy zagórzańskiej wsi.
Na szczycie Suhory znajduje się górskie obserwatorium astronomiczne. Od dziesięciu lat placówka włączona jest do ogólnoświatowej sieci obserwatoriów, które prowadzą badania nad gwiazdami o dużych gęstościach zwanych. „białymi karłami”. 

Wokół Doliny Poręby najkorzystniej wędrować w maju i czerwcu. Wtedy na polanach Suhora, Młynarska i Stare Izbiska kwitnie wiele gatunków rzadkich roślin, m.in. takich storczyków jak: stoplamek szerokolistny, storczyca kulista i gółka długoostrogowa.
Tematyka przystanków:
1. Polana Tobołów
2. Las bukowy pod Suhorą
3. Polana Suhora.
4. Zbocza Obidowca.
5. Polana Młynarska.
6. Stare Wierchy.
7. Polana Stare Izbiska.
8. Polana Polanki.
9. Nad Porębą.
Krystyna Popko - Tomasiewicz
Positive-Power
KSIĘGA GOŚCI | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ ZNAJOMEMU | MAPA STRONY
BIP
Wersja polska
Wersja niemiecka
Wersja angielska