Linki  
BIP  
Strona główna  - Partyzancką ścieżką na Turbacz
Partyzancką ścieżką na Turbacz

     Ścieżka edukacyjna pt. „Partyzancką ścieżką na Turbacz” łączy treści historyczne i przyrodnicze. Podczas wędrówki  można poznać miejsca związane z  obecnością oddziałów partyzanckich działających w dolinie Łopusznej w latach 1943 – 1947, a także zobaczyć z bliska gorczańską przyrodę.
Początkowo trasa prowadzi doliną górskiego potoku. Jego wody i brzegi są środowiskiem życia wielu gatunków zwierząt. Dalsza wędrówka, ze względu na strome podejście, wymaga dobrej kondycji fizycznej. Ścieżka prowadzi grzbietem porośniętym  buczyną karpacką  na zarastającą świerkami polanę Świnie Czoło. Na mijanych polanach: Bukowinie Waksmundzkiej, Świderowej i Długich Młakach można spotkać interesujące gatunki roślin, owadów i ptaków. Z tych miejsc roztaczają się także rozległe panoramy. Na północy rysuje się masywna sylwetka Turbacza z głównym ramieniem Gorców i Halą Długą. Wyraźne wypiętrzenie Kiczory daje początek grzbietowi z kulminacją Wyszniej, który od wschodu zamyka dolinę Łopusznej. Na południu piętrzy się łańcuch Tatr, wzniesienia Pienin i Magury Spiskiej. Pomiędzy nimi a Gorcami rozciąga się Kotlina Orawsko-Nowotarska. 
     Opisana trasa jest najkrótszym i najszybszym dojściem z doliny potoku Łopuszna do schroniska PTTK pod Turbaczem. Jej końcowy odcinek (od przystanku 6) pokrywa się z niebieskim szlakiem turystycznym.  Pierwsze cztery przystanki ścieżki zlokalizowano na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, a pozostałe na gruntach będących własnością wsi Waksmund. Polany położone na grzbiecie Bukowiny Waksmundzkiej należą do prywatnych właścicieli.

Tematyka przystanków:
1. Gajówka Mikołaja
2. Górski potok
3. Puszcza karpacka w Gorcach
4. Obóz partyzancki „Pod Świnim Czołem”
5. Skrzydlaci mieszkańcy Gorców
6. Polana Bukowina Waksmundzka
7. Panorama na południe
8. Gorczański krajobraz
9. W świecie owadów
10. Schronisko na polanie Wolnica.

 

Ewa Strauchmann


Przebieg ścieżki:
Positive-Power
KSIĘGA GOŚCI | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ ZNAJOMEMU | MAPA STRONY
BIP
Wersja polska
Wersja niemiecka
Wersja angielska