Strona główna  - Programy edukacyjne
Programy edukacyjne

    "Czym skorupka za młodu nasiąknie…czyli jak pokochać przyrodę żeby ona pokochała nas” to trzyletni program edukacji środowiskowej przeznaczony do realizacji w klasach I- III szkoły podstawowej, opracowany w GPN. Jest efektem poszukiwania skutecznych form edukacji, które w sposób naturalny budują więź człowieka z przyrodą i dają trwałe efekty w postaci zaangażowania w ochronę środowiska. Główny cel programu - kształtowanie aktywnych postaw przyjaznych dla środowiska- jest osiągany przez rozwijanie dziecięcej wrażliwości na przyrodę i budowanie poczucia odpowiedzialności za jej stan.

    Program obejmuje 3 lata nauczania zintegrowanego i jest zgodny z podstawą programową tego etapu nauczania. Jego treści są dostosowane do warunków ogólnopolskich, tak by mógł być realizowany w całym kraju. Tematyka kolejnych zajęć jest związana z rocznym cyklem życia przyrody i dotyczy rodzimych gatunków i ekosystemów, z którymi uczniowie spotykają się we własnym otoczeniu. Cykl zajęć dla każdej klasy składa się z 10 tematów, przeznaczonych do realizacji w kolejnych miesiącach roku szkolnego. Wszystkie zajęcia mają charakter interaktywny i są oparte na osobistym doświadczeniu w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Realizacja programu odbywa się w oparciu o wydany drukiem pakiet edukacyjny, zawierający komplet materiałów dla nauczyciela i dla ucznia.

    Obecnie, w programie uczestniczy ok. 3 900 nauczycieli w całym kraju. Wdrażanie programu odbywa się poprzez działanie ogólnopolskiej sieci koordynatorów, którą tworzą osoby zaangażowane w działania edukacyjne i ochronę przyrody w swoich środowiskach.

    Wszystkich nauczycieli, którzy chcą wyjść poza mury szkolne by wspólnie z uczniami przeżywać bliskie spotkania z przyrodą zapraszamy na stronę www.czymskorupka.pl

    Znajdują się tam szczegółowe informacje o programie oraz komplet materiałów niezbędnych do prowadzenia zajęć, a także porady jak realizować poszczególne tematy. W ramach witryny funkcjonuje też forum, poprzez które nauczyciele mogą podzielić się doświadczeniami. Wszystkie dzieci, uczestniczące w programie zapraszamy na przeznaczoną dla nich część forum, czyli do rozmów z Robaczkiem Podglądaczkiem.

Mariola Stefanik

 

Program edukacyjny dla dzieci młodszych (6 - 11 lat)

Program "Przyjaciel parku narodowego" realizowany jest od 2015 roku na terenie małopolskich parków narodowych: Babiogórskiego, Gorczańskiego, Magurskiego, Ojcowskiego i Tatrzańskiego.

Positive-Power
KSIĘGA GOŚCI | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ ZNAJOMEMU | MAPA STRONY
BIP
Wersja polska
Wersja niemiecka
Wersja angielska