Strona główna  - Warunki na szlakach turystycznych
Warunki na szlakach turystycznych

Bieżące komunikaty o warunkach panujących na szlakach znajdują się w Aktualnościach na stronie głównej GPN oraz na profilu facebookowym GPN.

Polecamy również śledzić komunikaty Grupy Podhalańskiej GOPR, dostępne na stronie oraz profilu facebookowym Grupy.

Aktualna pogoda i komunikat dyżurującego ratownika Stacje Meteo GOPR 
  

Drzewostany świerkowe w Gorczańskim Parku Narodowym podlegają w ostatnich latach dynamicznemu i dość szybkiemu rozpadowi. Przechodząc przez teren parku napotkamy w wielu miejscach uschnięte, jeszcze stojące świerki lub  połamane pnie. W krótkim czasie będzie ich coraz więcej.  Każdy silniejszy wiatr będzie łamał dziesiątki drzew nadwątlonych rozwijającymi się grzybami i podziurawionych przez chodniki owadów żerujących głęboko w drewnie. To zjawisko obserwujemy na wszystkich szlakach i ścieżkach edukacyjnych Gorczańskiego PN, które przebiegają przez teren położony około i powyżej 1000 m n.p.m.

Pamiętaj, iż poruszanie się na terenie  Gorczańskiego Parku Narodowego  w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (wiatr, opady śniegu, okiść śniegowa, burza, gwałtowana ulewa) grozi niebezpieczeństwem, w szczególności wskutek upadku gałęzi i  wiatrołomów. 
  
 Zanim wyruszysz w góry:

- koniecznie sprawdź prognozę pogody
; gwałtowne burze, ulewne deszcze, wiatry nawet o małej sile, a także opady śniegu -  mogą być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w terenie około i powyżej 1000 m n.p.m., który porastają drzewostany świerkowe podlegające  w ostatnich latach szybkiemu rozpadowi.

 -  bezwzględnie zapoznaj się z regulaminem dla odwiedzających Gorczański Park Narodowy, możesz go znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce Zasady udostępniania GPN.

 - dostosuj trasę wycieczki do swojej kondycji i stanu zdrowia; koniecznie sprawdź na mapie turystycznej przebieg szlaku, przewidywany czas przejścia oraz osiąganą wysokość n.p.m. Uwzględnij czy na trasie jest schronisko górskie czy nie,

- zabierz potrzebną ilość prowiantu i napojów (podczas upałów najlepsza jest woda),

- ubierz się odpowiednio; turystyczne obuwie i odzież (także kurtka przeciwdeszczowa i cieplejszy polar w przypadku zmiany pogody) zwiększą Twoje bezpieczeństwo w górach.
 
Podczas wędrówki bezwzględnie przestrzegaj regulaminu dla odwiedzających GPN oraz stosuj się do zaleceń rozmieszczonych w terenie.

   
  Pamiętaj !   Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie.

 _____________________________________________________


 

ZAMKNIĘTE SZLAKI I ŚCIEŻKI:

 

  •  Aktualnie wszystkie szlaki piesze, ścieżki spacerowe, szlaki konne i rowerowe są otwarte. Wykaz udostępnionych szlaków i ścieżek na terenie GPN znajduje się na stronie GPN w zakładce Turystyka 

Positive-Power
KSIĘGA GOŚCI | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ ZNAJOMEMU | MAPA STRONY
BIP
Wersja polska
Wersja niemiecka
Wersja angielska