Strona główna  - 
2007-12-07
obrazek
    16 listopada br. w Galerii Sztuki przy Bibliotece Powiatowej w Limanowej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej pt. „W gorczańskiej puszczy”.  Na blisko 100 fotogramach zaprezentowano uroki gorczańskiej puszczy. Przedstawiono jak zmienia się las wraz ze wzrostem wysokości i z upływem czasu. Na zdjęciach zostały pokazane rośliny, zwierzęta oraz grzyby charakterystyczne dla poszczególnych ekosystemów leśnych, związane z drzewem żyjącym i martwym. Odwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć, jak ważną rolę w utrzymaniu bioróżnorodności w lesie odgrywa martwe drewno. Obumierające drewno bardzo szybko zostaje opanowane przez grzyby, stanowi też bogate środowiska życia dla wielu organizmów, zwłaszcza bezkręgowców.

    Autorami zdjęć są głównie pracownicy parku: Paweł Armatys, Paweł Czarnota, Jan Loch, Marek Kurzeja, Marek Ruciński, Janusz Tomasiewicz, Zbigniew Żurek oraz jego sympatycy Iwona Piecuch i Robert Cieślik.

    W tematykę wystawy wprowadzają 3 plansze przedstawiające przemiany i kształtowanie się szaty roślinnej na ziemiach polskich w różnych okresach w dziejach Ziemi. Plejstoceńska epoka lodowcowa charakteryzowała się periodycznie powtarzającymi się okresami glacjalnymi (lodowcowymi), którym odpowiada w Polsce roślinność tundry glacjalnej i interglacjalnymi (międzylodowcowymi) z roślinnością leśną. Potem nastąpił holocen – okres trwający do dziś, w którym ukształtowała się obecna szata roślinna. Cechuje go rosnący wpływ działalności człowieka na środowisko. Prezentowane plansze pochodzą z ekspozycji stałej Muzeum Paleobotanicznego PAN w Krakowie pt. „Dzieje krajobrazów roślinnych Polski”. Czwarty poster opracowany przez Pracownię Naukowo – Edukacyjną GPN na podstawie pracy Stefana Jarosza pt. „Badania geograficzno-leśne w Gorcach” ukazuje gorczańską puszczę na przełomie XIX i XX wieku.

    Wystawa została zorganizowana przez Gorczański Park Narodowy dzięki pomocy finansowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. 

    Na wernisaż licznie przybyli przedstawiciele władz samorządowych Ziemi Limanowskiej, ludzie świata kultury i wielu innych środowisk, którzy zechcieli ten  listopadowy, zimowy wieczór spędzić w miłej atmosferze. Szczególny charakter uroczystości nadał występ młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej. Zaproszeni goście z podziwem wysłuchali programu słowno – muzycznego o treści patriotycznej i historycznej. Słowa uznania i duże brawa dla młodych ludzi oraz opiekunki zespołu p. Zofii Ociepko.

    Wszystkich chętnych, którym nie obojętne jest piękno naszej „Małej Ojczyzny” zapraszam do obejrzenia wystawy. Można ją oglądać do 13 grudnia 2007r., od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia Biblioteki.

Anna Kurzeja
powrót
powieksz
powieksz
powieksz
powieksz
Positive-Power
KSIĘGA GOŚCI | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ ZNAJOMEMU | MAPA STRONY
BIP
Wersja polska
Wersja niemiecka
Wersja angielska