Strona główna  - Komunikat turystyczny - 18.01.2021 r.
Komunikat turystyczny - 18.01.2021 r.
2021-01-18

Na gorczańskich szlakach panują trudne warunki zimowe. Pokrywa śnieżna waha się od 20 cm do 1 m. Miejscami szlaki mogą być oblodzone, w czasie wędrówki pomocne będą kije i raczki.

- Przypominamy o odpowiednim przygotowaniu na zimowe wyjście w góry. Ubiorze dostosowanym do zmiennych w górach warunków pogodowych. 

- Należy również dobrze przygotować się kondycyjnie i zadbać o prowiant. Planując trasę sprawdźmy warunki na szlakach i prognozy pogody, a także poinformujmy inne osoby o planowanej trasie wycieczki. Zmierzch zapada dość szybko. 

- Zimowe warunki potrafią zaskoczyć każdego, nawet wprawionego turystę, dlatego zawsze należy mieć ze sobą naładowany telefon z zapamiętanym nr alarmowym w górach, tj. 601 100 300, który obsługuje TOPR/GOPR oraz zainstalowaną aplikację RATUNEK.

- Apelujemy o nie traktowanie szlaków jako torów saneczkowych. Wyślizgane szlaki znacznie utrudniają poruszanie się innym turystom! Na szlakach dolinowych i drogach stokowych zakładane są amatorsko ślady narciarskie, prosimy aby ich nie zadeptywać. Narciarciarzom skiturowym przypominamy o pierwszeństwie turysty pieszego na szlaku. 

- Szanujmy innych użytkowników szlaków. Park narodowy można zwiedzać na wiele sposobów: pieszo, rowerem, konno oraz przy sprzyjających warunkach zimowych na nartach. Przed wyruszeniem na szlak należy zapoznać się z ich przeznaczeniem, tylko wybrane szlaki piesze są szlakami rowerowymi czy konnymi. 

Zima to ciężki czas dla zwierząt, zdobywanie pokarmu w warunkach zimowych nie jest proste, tym bardziej przerywane ciągłym płoszeniem. Dla zwierząt każda taka sytuacja to dodatkowy wysiłek, który może oznaczać dla nich śmierć. Nie zakłócajmy im spokoju szukając skrótów czy wędrując w nocy. Wszelkie odpadki i śmieci zabierzmy ze sobą, zwierzęta nie potrzebują naszego dokarmiania. Na terenie GPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów! 

Podstawowe informacje turystyczne dla odwiedzających GPN  

powrót
Positive-Power
KSIĘGA GOŚCI | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ ZNAJOMEMU | MAPA STRONY
BIP
Wersja polska
Wersja niemiecka
Wersja angielska