Strona główna  - Komunikat turystyczny - 01.02.2022 r.
Komunikat turystyczny - 01.02.2022 r.
2022-02-01

Na gorczańskich szlakach panują trudne warunki zimowe. Grubość pokrywy śnieżnej waha się od 50 cm do 1 m. W partiach grzbietowych i na polanach wiatr tworzy śnieżne zaspy. Warunki dla turystyki pieszej są bardzo ciężkie. Ponadto dużym zagrożeniem są łamiące się pod naporem śniegu drzewa, które mogą zalegać na szlakach. Prognozowane są kolejne opady śniegu oraz zawieje i zamiecie śnieżne.

       

Mapa ostrzeżeń meteorologicznych IMGW

Wędrówka w tak trudnych warunkach zimowych wymaga dużego doświadczenia
i odpowiedniego wyposażenia, stąd też odradzamy piesze wycieczki w wyższe partie Gorców do czasu ustabilizowania się pogody.
W miniony weekend Grupa Podhalańska GOPR interweniowała dwukrotnie pomagając turystom, którzy nie dostosowali swoich planów i możliwości do panujących warunków pogodowych.

Przypominamy o odpowiednim przygotowaniu na zimowe wyjście w góry. Ubiorze dostosowanym do zmiennych w górach warunków pogodowych. Należy również dobrze przygotować się kondycyjnie i zadbać o prowiant. Planując trasę sprawdźmy warunki na szlakach i prognozy pogody, a także poinformujmy inne osoby o planowanej trasie wycieczki. Zmierzch zapada dość szybko. 

Zimowe warunki potrafią zaskoczyć każdego, nawet wprawionego turystę, dlatego zawsze należy mieć ze sobą naładowany telefon z zapamiętanym nr alarmowym w górach, tj. 601 100 300, który obsługuje TOPR/GOPR oraz zainstalowaną aplikację RATUNEK.

 

powrót
Positive-Power
KSIĘGA GOŚCI | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ ZNAJOMEMU | MAPA STRONY
BIP
Wersja polska
Wersja niemiecka
Wersja angielska