Strona główna  - Warunki na szlakach
Warunki na szlakach
2023-02-06

Informujemy, że na terenie GPN panują bardzo trudne, zimowe warunki terenowe. Warstwa śniegu waha się od 50 cm w niższych położeniach do 150 cm w rejonie Turbacza. Miejscami zaspy sięgają 2 m, dodatkowo szlaki są zawiane co znacznie utrudnia orientacje w terenie. Dużym zagrożeniem są łamiące się pod naporem śniegu drzewa.  

Poruszanie się w tak trudnych warunkach pogodowych wymaga dużego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Przydatne będą rakiety lub narty. Z uwagi na bezpieczeństwo odradzamy wyjścia do czasu ustabilizowanie się warunków. 

Aktualny pogląd na warunki w okolicach Turbacza i komunikat dyżurującego ratownika można sprawdzić na stronie https://pogodagopr.pl/

Wybierając się na gorczańskie szlaki zimą należy pamiętać, że zmierzch zapada dość szybko, należy również dobrze przygotować się kondycyjnie i zadbać o prowiant. Planując trasę sprawdźmy warunki na szlakach i prognozy pogody, a także poinformujmy inne osoby o planowanej trasie wycieczki. Zimowe warunki potrafią zaskoczyć każdego, nawet wprawionego turystę, dlatego zawsze należy mieć ze sobą naładowany telefon z zapamiętanym nr alarmowym w górach, tj. 601 100 300, który obsługuje TOPR/GOPR oraz zainstalowaną aplikację RATUNEK.

powrót
Positive-Power
KSIĘGA GOŚCI | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ ZNAJOMEMU | MAPA STRONY
BIP
Wersja polska
Wersja niemiecka
Wersja angielska