Strona główna  - Narciarskie ABC
Narciarskie ABC
2023-02-07

Wybierając się na narty musimy mieć na uwadze, że znajdujemy się w parku narodowym. Przed wejściem na teren Parku należy zapoznać się z regulaminem dla odwiedzających i przebiegiem szlaków. W okresie zalegania pokrywy śnieżnej GPN nie znakuje dodatkowo tras, dlatego zimowe przejście wymaga od turystów dokładnej znajomości przebiegu szlaku. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i dostosuj trasę do warunków pogodowych i swojego doświadczenia. W telefonie zapisz nr ratunkowy do GOPR 601 100 300 lub 985 oraz zainstaluj aplikację RATUNEK. 

Zgodnie z regulaminem udostępniania Gorczańskiego Parku Narodowego, turystyka narciarska może odbywać się na wszystkich szlakach przeznaczonych do turystyki pieszej. Na szlaku pierwszeństwo ma pieszy! 

Informacje dot. turystyki narciarskiej znajdują się również w zakładce Turystyka/Szlaki  oraz sekcji podstawowe informacje. 

Ze względu na ochronę przyrody na terenie Parku zabronione jest poruszanie się poza wyznaczonymi szlakami. O ile dopuszczalny jest przejazd w kilkumetrowej odległości od szlaku, to zjazdy na przełaj (freeridowe) mogą zakończyć się mandatem. Gruba pokrywa śnieżna stanowi warstwę ochronną dla gleby i szaty roślinnej, nasza obecność w parku narodowym nie może zagrażać siedliskom i gatunkom zwierząt, które w zimie są szczególnie aktywne.

Zima to trudny okres dla zwierząt bytujących w Gorczańskim Parku Narodowym. Zdobywanie pokarmu w warunkach zimowych nie jest proste, tym bardziej przerywane ciągłym płoszeniem. Dla zwierząt każda taka sytuacja to dodatkowy wysiłek, który może oznaczać dla nich śmierć. Nie zakłócajmy im spokoju schodząc ze szlaków czy wędrując w nocy. Przypominamy również, że psami na smyczy można wędrować na teren GPN tylko niektórymi szlakami i ich odcinkami. Na terenie parku obowiązuje zakaz rozpalania ognisk i nocowania poza miejscami biwakowymi Trusiówka i Oberówka.

Niestety często turyści, którzy szukają wrażeń i coraz to nowych form spędzania czasu, ignorują regulamin odwiedzania parku narodowego. Świadomość bycia częścią przyrody i szanowania zasad odwiedzania obszarów chronionych wyraża się przez tzw. turystykę „leave no trace” – „nie zostawiaj śladu”. Po naszym pobycie nie powinno zostać nic poza odciskiem stóp/nart.

powrót
Positive-Power
KSIĘGA GOŚCI | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ ZNAJOMEMU | MAPA STRONY
BIP
Wersja polska
Wersja niemiecka
Wersja angielska