Strona główna  - Informacja o działaniach Służby Parku i KOSG w Nowym Sączu
Informacja o działaniach Służby Parku i KOSG w Nowym Sączu
2023-03-14

W dniu 10.03.2023 r. w trakcie wspólnych działań funkcjonariuszy Służby Gorczańskiego PN i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, mających na celu ochronę gorczańskiej przyrody, spotkano kilkunastoosobową grupę kierowców skuterów śnieżnych.

Zmotoryzowani „turyści” wykonywali nielegalne jazdy po terenie Gorczańskiego PN, jak i sąsiadujących bezpośrednio z Parkiem prywatnych terenach leśnych w rejonie Ochotnicy Górnej, a przyjechali z podtatrzańskich miejscowości transportując swoje pojazdy na lawetach. Miejscem wypadowym był wylot jednej z dolin opadających z masywu Jaworzyny Kamienickiej – Kiczory.

Z uwagi na naruszenie przepisów z zakresu ustawy o ochronie przyrody i Kodeksu Wykroczeń oraz zniszczeń jakich swoimi pojazdami dokonali wspomniani kierowcy (m. in. uszkodzone lub trwale zniszczone zostały drzewa młodego pokolenia lasu) prowadzone jest postępowanie przygotowawcze mające na celu do skierowania wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Nowym Targu.

Kierowcy skuterów śnieżnych wjeżdżając na teren Parku naruszyli także obszar gorczańskiej ostoi głuszca, chroniącej ten rzadki gatunek ptaka, jak i obszar bytowania rysia, którego okres godów właśnie się rozpoczął.

Przypomnieć należy że wjazd skuterem śnieżnym i innymi pojazdami silnikowymi na teren parku narodowego stanowi naruszenie przepisów o ochronie przyrody, na tereny leśne – przepisów ustawy o lasach, a także Kodeksu Wykroczeń. Służba Parku przy wsparciu Straży Granicznej i Policji patroluje tereny GPN o różnych porach dnia, zapewniając bezpieczeństwo odwiedzającym Park turystom i jego mieszkańcom – rysiom, jeleniom, głuszcom.

  

Zatrzymani "turyści" i ich sprzęt transportowy Fot. BJ

 

powrót
Positive-Power
KSIĘGA GOŚCI | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ ZNAJOMEMU | MAPA STRONY
BIP
Wersja polska
Wersja niemiecka
Wersja angielska