Strona główna  - Odznaka honorowa dla GPN
Odznaka honorowa dla GPN
2023-04-29

W dniu 28 kwietnia br. odbyła się II Gala Marki Zagórzańskie Dziedziny, w czasie której zostały wręczone odznaki honorowe "Za zasługi dla turystyki" przyznawane przez ministra sportu i turystyki. Wśród odznaczonych znalazł się również Gorczański Park Narodowy, a medal w imieniu Parku odebrał Dyrektor GPN dr inż. Janusz Tomasiewicz. Dziękujemy za wyróżnienie. 

Wniosek o odznaczenie GPN złożyła Gmina Niedźwiedź. Poniżej fragment uzasadnienia odznaczenia:
Gorczański Park Narodowy utowrzony został w 1981 roku obejmuje obszar nieco ponad 7 tys. ha centralnej części Gorców. Jednym z ustawowych zadań Parku, poza głównym - ochroną przyrody, jest udostępnianie jego obszaru m.in. dla turystyki a także prowadzenie działań związanych z edukacją przyrodniczą. Gorczański Park Narodowy sprawuje piecze nad siecią szlaków turystycznych – 14 tras, ścieżek spacerowych – 8 tras i edukacyjnych – 10 ścieżek, a także udostępnia niektóre szlaki i odcinki szlaków dla turystyki rowerowej i konnej.  

Cały czas prowadzi działania, które zabezpieczają obszar Parku przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów i ukształtowaniem przestrzennym ruchu turystycznego nie zagrażającym przyrodzie.Utrzymuje infrastrukturę turystyczną, dba o bezpieczeństwo odwiedzających oraz prowadzi różnorakie formy edukacji skierowanej zarówno do społeczności lokalnej jak i przybywających do otaczających miejscowości gości. 

Pod koniec 2019 roku udostępniony został Ośrodek Edukacyjny GPN, a w nim mulitmedialna wystwa przyrodnicza, która pozwala odwiedzającym na zapoznanie się z przyrodą i dziedzictwem kulturowym Gorców. Innym obiektem, który służy takim samym celom jest odbudowana dawna osada leśna w Łopusznej „Gajówka Mikołaja”.

Gorczański Park Narodowy udostępnia również zabytkowy park dworski mieszczący się w Porębie Wielkiej, dbając o historyczne obiekty, a także uatrakcyjniając obszar m.in. o ekspozycję roślin zlokalizowaną w „ogrodzie gorczańskim”. 

powrót
Positive-Power
KSIĘGA GOŚCI | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ ZNAJOMEMU | MAPA STRONY
BIP
Wersja polska
Wersja niemiecka
Wersja angielska