Strona główna  - Informacja - 11.09.2023 r.
Informacja - 11.09.2023 r.
2023-09-11

Gorczański Park Narodowy przypomina, że bacówki znajdujące się na terenie Parku nie są miejscami noclegowymi i służą wyłącznie do odpoczynku podczas wędrówki i schronienia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nocowanie, jak i biwakowanie jest zabronione i stanowi wykroczenie z zakresu ochrony przyrody.

Noc to wzmożony czas aktywności wielu gatunków zwierząt, uszanujmy ich spokój, zostawiając tę część doby dla nich. Dzięki temu mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. 

Biwakowanie oraz rozpalanie ognisk na terenie Parku jest możliwe tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych tj. na polanach Trusiówka i Oberówka. Informacja ma związek  z ujawnionym w dniu 10.09.2023r przez Służbę Parku nielegalnym biwakowaniem – nocowaniem w jednej z bacówek GPN. Na osoby tam przebywające zostały nałożone mandaty karne.

Zwracamy się z prośbą o przestrzeganie obowiązujących przepisów. Najwyższą formą ochrony przyrody objęte jest tylko ok. 13% Gorców, duża gęstość szlaków na terenie GPN pozwala na wędrowanie po wielu ciekawych zakątkach. Miejsca wyłączone z udostępniania umożliwiają swobodne bytowanie zwierzętom. Szanuj dzikie życie!

 Fot. Archiwum GPN 

powrót
Positive-Power
KSIĘGA GOŚCI | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ ZNAJOMEMU | MAPA STRONY
BIP
Wersja polska
Wersja niemiecka
Wersja angielska